Jdi na obsah Jdi na menu
 


Červená Lhota

Je to renesanční vodní zámek v jižních Čechách nedaleko Jindřichova Hradce. Zámek je umístěn na skále, která se přehrazením údolí a zvednutím hladiny vody stala ostrůvkem na zámeckém rybníku. K zámku vede kamenný most.

První písemná zmínka je z roku 1465. Tam se zámek objevuje pod názvem Nová Lhota.  V letech 1542 - 1555 byla původní gotická tvrz přebudována na renesanční zámek na pokyn tehdejšího majitele Jana Káby z Rybňan.

Zámek byl původně bílý, ale od 17. století je červený. V této době byl přejmenován na dnešní název Červená Lhota.

V dobách třicetileté války vlastnil panství italský rytmistr Antonio Bruccio. Po jeho smrti koupil zámek v roce 1641 Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka.

V letech 1658 - 1678 probíhaly na zámku barokní přestavby. Od roku 1835 vlastnili zámek členové knížecí rodiny Schönburg-Hartenstein. V letech 1841 - 1863 proběhla na zámku přestavba v novogotickém slohu, přičemž současně byly upravovány i interiéry.

Po roce 1900 na zámku proběhly úpravy v renesančním stylu a zámek získal svou dnešní podobu. V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě Benešových dekretů a následujícího roku byla v zámku umístněna dětská zotavovna. V květnu 1947 byla Červená Lhota přidělena Národní kulturní komisi, která v roce 1949 zámek zpřístupnila veřejnosti.

V součastné době je státní zámek Červená Lhota Národní kulturní památkou a je pod správou Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.