Jdi na obsah Jdi na menu
 


Houska

Původní gotický hrad byl vystavěn na královském území ve 13. století. Zakladatelem mohl být Přemysl Otakar II. Poprvé je ale Houska písemně zmiňována až roku 1316 v držení Hynka z Dubé.

Hrad se nalézá jižně od České Lípy, v nádherné krajině mezi hrady Kokořínem a Bezdězem. Stojí na hranolovitém sloupci pískovce, jehož stěny spadají na třech stranách skoro svisle dolů byly pro sídlo znamenitou obranou.

Poprvé byla Houska přestavována na konci 16. století na renesanční zámek. Roku 1658 přišla o věž a při poslední přestavbě roku 1823 byly sníženy střechy.

Na hradě se vystřídalo mnoho rodů. Například Berkové z Dubé, Smiřičtí ze Smiřic, rod Hrzáňů z Harasova, hrabata ze Spauru nebo rod Kouniců. 

Nejzajímavějšími interiéry na Housce jsou kaple a tzv. zelená komnata. Oba prostory si zachovaly gotický ráz a jsou vyzdobeny nástěnnými malbami. Strop zelené komnaty má gotickou žebrovou klenbu, na stěnách jsou malby z doby kolem roku 1520. Kaple byla kolem roku 1330 ozdobena freskami, které byly objeveny o šest století později v průběhu rekonstrukce hradu. Je zde také lovecký salón s dančími trofejemi, rytířský sál, nově zrekonstruovaná jídelna a taneční sál.

Hrad je zpřístupněn veřejnosti teprve od roku 1999.

Mimo klasických typů prohlídek se zde také konají noční prohlídky.