Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavosti

Pro zajímavost byych zde uvedla několik legend, které se vou k oblasti Pálavy.

Pálavský poklad

Ke zřícenině hadu Děvičky se váže i pověst o ukrytém pokladu. Hlídá jej prý černý pes. Zlatý poklad byl údajně již jednou objeven. Štěstí v neštěstí měla jedna obyvatelka nedaleké vesnice Pavlov. Ta údajně pod Děvičkami žala trávu srpem a náhodou při tom narazila na zlatý poklad. Když však skládala zlato na plátno, aby jej mohla odnést, přiběhl velký černý pes a kousl ji do ruky, kterou se zlata dotýkala. V tu ránu zmizel poklad i se psem. Jako památka na tento hrůzný zážitek zůstala ženě zčernalá ochrnutá ruka, ale i zlato které stihla nahrnout do plátna.p9043420_adj.jpg

Bílé paní na zřícenině Děvičky

Záhadné bílé postavy, které v okolí Děviček lidé po staletí vídali, mají být dcery hradního pána. Údajně byly zasypány v jedné z podzemních chodeb, kterou se snažily z hradu uniknout před švédskými vojáky. Ti kteří je spatřili je popisují jako 2 bílé postavy, které po svém odhalení útíkají s křikem směrem ke zřícenině Děviček.

Před 2. světovou válkou se prý na bílé paní konal i „hon“. Odvážní vesničané se rozhodli, že přízraky zajmou a odvedou do vesnice. V troskách hradu však nikoho nenašli...

Teorie, proč vznikl minaret v lednickém parku

První pověst praví, že iniciátor stavby (kníže Alois Josef I. z Lichtenštejna) chtěl postavit v těchto místech kostel. Rozpory o jeho přesném umístění vyústily v obrovskou hádku. Kníže se tak rozhodl nevyhovět ani jedné ze skupin poddaných. Místo kostela chtěl postavit mešitu. Kvůli nestabilnímu podloží však zůstalo jen u minaretu.

pamatka_lednice_minaret_ilustracni_1_denik_clanek_solo.jpgDalší, avšak více pravděpodobná verze praví, že Lichtenštejnové chtěli prostě jen přidat do zámeckého parku další zajímavou stavbu. K již existujícím památkám ve stylu antiky, orientální kultury apod. tak nechali postavit i stavbu islámskou.

Ať už byl důvod vzniku Minaretu jakýkoliv, doporučujeme ho rozhodně navštívit. Až zdoláte 302 schodů, naskytne se vám úžasný výhled do jihomoravské krajiny i dále. Dohlédnout lze prý až do Vídně.