Zajímavosti
Pro zajímavost byych zde uvedla několik legend, které se vou k oblasti Pálavy.
Pálavský poklad
Ke zřícenině hadu Děvičky se váže i pověst o ukrytém pokladu. Hlídá jej prý černý pes. Zlatý poklad byl údajně již jednou objeven. Štěstí v neštěstí měla jedna obyvatelka nedaleké vesnice Pavlov. Ta údajně pod Děvičkami žala trávu srpem a náhodou při tom narazila na zlatý poklad. Když však skládala zlato na plátno, aby jej mohla odnést, přiběhl velký černý pes a kousl ji do ruky, kterou se zlata dotýkala. V tu ránu zmizel poklad i se psem. Jako památka na tento hrůzný zážitek zůstala ženě zčernalá ochrnutá ruka, ale i zlato které stihla nahrnout do plátna.
Bílé paní na zřícenině Děvičky
Záhadné bílé postavy, které v okolí Děviček lidé po staletí vídali, mají být dcery hradního pána. Údajně byly zasypány v jedné z podzemních chodeb, kterou se snažily z hradu uniknout před švédskými vojáky. Ti kteří je spatřili je popisují jako 2 bílé postavy, které po svém odhalení útíkají s křikem směrem ke zřícenině Děviček.
Před 2. světovou válkou se prý na bílé paní konal i „hon“. Odvážní vesničané se rozhodli, že přízraky zajmou a odvedou do vesnice. V troskách hradu však nikoho nenašli...
Teorie, proč vznikl minaret v lednickém parku
První pověst praví, že iniciátor stavby (kníže Alois Josef I. z Lichtenštejna) chtěl postavit v těchto místech kostel. Rozpory o jeho přesném umístění vyústily v obrovskou hádku. Kníže se tak rozhodl nevyhovět ani jedné ze skupin poddaných. Místo kostela chtěl postavit mešitu. Kvůli nestabilnímu podloží však zůstalo jen u minaretu.
Další, avšak více pravděpodobná verze praví, že Lichtenštejnové chtěli prostě jen přidat do zámeckého parku další zajímavou stavbu. K již existujícím památkám ve stylu antiky, orientální kultury apod. tak nechali postavit i stavbu islámskou.
Ať už byl důvod vzniku Minaretu jakýkoliv, doporučujeme ho rozhodně navštívit. Až zdoláte 302 schodů, naskytne se vám úžasný výhled do jihomoravské krajiny i dále. Dohlédnout lze prý až do Vídně.